سفید کردن و بلیچینگ دندان

فهرست مطالب مقاله

سفید کردن دندان در مقابل بلیچینگ – آیا آنها یکسان هستند؟

لبخند روشن تر یکی از رایج ترین درخواست ها در مورد مراقبت از دهان است. محصولاتی که به عنوان “سفید کننده دندان” و گاهی اوقات به عنوان “بلیچینگ دندان” نامیده می شوند، دندان های سفیدتر و درخشان تر را تضمین می کنند. دقیقاً تفاوت بین سفید کردن دندان با بلیچینگ چیست؟ یکی هست؟ و اگر آنها یکسان نیستند، کدام یک برای استفاده بهتر است؟

 

تفاوت بین سفید کردن و بلیچینگ دندان

اول از همه، کلمه بلیچینگ کمی گمراه کننده است. بسیاری از مردم به سفید کننده کلر فکر می کنند که هرگز نباید در دهان کسی باشد! اصطلاح “بلیچینگ دندان” از این واقعیت ناشی می شود که محصولات بلیچینگ دندان معمولاً حاوی پراکسید هیدروژن هستند که یکی از اجزای سفید کننده غیر کلر نیز می باشد. اما اشتباه نکنید، محصولات دندانپزشکی و سفید کننده یکسان  نیستند .

سفید کردن دندان هدف هم سفید کردن و هم بلیچینگ است. پس تفاوت ها چه هستند؟

هنگامی که صحبت از سفید کردن دندان ها می شود، کلمات سفید کننده و بلیچینگ اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. حتی انجمن دندانپزشکی آمریکا نیز در اسناد خود تفاوتی بین آنها قائل نیست . تعریف تفاوت بین آنها بیشتر به نحوه استفاده از اصطلاحات در مطب های دندانپزشکی و بازاریابی محصول مربوط می شود تا تعاریف واقعی آنها.

در بین دندانپزشکان و در توضیحات محصول، سفید کردن دندان معمولاً عمل از بین بردن لکه های سطحی برای بازگرداندن دندان ها به سایه طبیعی است. بلیچینگ دندان با استفاده از عوامل شیمیایی برای روشن کردن رنگ مینای دندان، گاهی فراتر از رنگ طبیعی دندان، یک قدم فراتر می رود.

محصولات سفید کردن و بلیچینگ کردن دندان

محصولاتی که دندان‌ها را روشن می‌کنند، از خمیردندان و شستشوهایی که می‌توان بدون نسخه خریداری کرد تا درمان‌های شیمیایی و لیزری که در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود، متفاوت است. اقلامی که از فروشگاه خریداری می شوند در دسته سفید کردن دندان ها قرار می گیرند. بسیاری از آنها لکه های سطحی ناشی از قهوه، چایی، سیگار و… را که می توانند دندان ها را کدر و تغییر رنگ دهند، پاک می کنند. این محصولات ارزان و ایمن هستند. با این حال، اثربخشی آنها به نوع و شدت لکه بستگی دارد.

نوارهای سفید کننده دندان یک گزینه بدون نسخه است که هزینه کمی بیشتر دارد اما می تواند به خوبی کار کند. این نوارهای پلاستیکی نازک از یک طرف با محلول پراکسید هیدروژن پوشانده شده اند. پراکسید هیدروژن گاهی اوقات در خمیردندان نیز وجود دارد اما در مقادیر بسیار کمتر. در مقادیر بیشتر، این ماده سفید کننده مورد استفاده در محصولات دندانپزشکی است. استفاده از این مواد شیمیایی قوی‌تر باعث می‌شود نوارهای سفیدکننده به جای سفید کردن ساده، بیشتر به سمت سفید کردن متمایل شوند.

دندانپزشکان از محصولاتی برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند که حاوی مواد شیمیایی بسیار قوی‌تری نسبت به چیزی است که می‌توان در داروخانه خرید. روش هایی که آنها استفاده می کنند به احتمال زیاد “بلیچینگ” نامیده می شوند. درمان های بلیچینگ در مطب دندانپزشکی انجام می شود، معمولاً در یک سری ویزیت. در برخی موارد، دندانپزشک درمان های خانگی را تجویز می کند که خود بیمار می تواند انجام دهد. از آنجایی که این روش ها از غلظت بالاتری از پراکسید هیدروژن استفاده می کنند، اغلب نتایج بهتری نسبت به سایر گزینه ها دارند.

اخیراً، محصولات بلیچینگ با قدرت حرفه ای در محیط های غیر دندانپزشکی تولید شده اند. مانند سایر درمان های زیبایی غیر جراحی (مانند بوتاکس)، بلیچینگ دندان در سالن ها، کیوسک های مراکز خرید و …  ارائه می شود. مهم است که در مورد هر ارائه دهنده ای که متخصص دندانپزشکی مجاز نیست تحقیق کنید و با احتیاط ادامه دهید.

رسیدن به انتهای لکه های دندان

علت لکه شدن دندان بیمار گاهی اوقات تعیین می کند که آیا یک محصول سفید کننده کافی است یا اینکه بلیچینگ ممکن است کار بهتری در تمیز کردن دندان ها داشته باشد. لکه های دندان می توانند از منابع بیرونی (خارجی) یا داخلی (داخلی) ایجاد شوند. لکه های خارجی دندان همان لکه هایی است که قهوه نوش ها و سیگاری ها متوجه آن می شوند. لکه‌های درونی ناشی از چیزهایی هستند که خارج از کنترل فرد هستند، مانند وراثت، افزایش سن یا برخی شرایط پزشکی.

لکه های بیرونی ساده ترین راه برای از بین بردن هستند. وقتی لکه ها بد نیستند، خمیر دندان سفید کننده ممکن است تمام چیزی باشد که برای دیدن نتایج لازم است. اغلب، سفر به دندانپزشک برای تمیز کردن حرفه ای می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. متخصصان بهداشت دندان از ابزارهای پولیش و خمیرهای ساینده استفاده می کنند که می توانند بسیاری از لکه ها را از بین ببرند.

مقابله با لکه‌های داخلی سخت‌تر است، بنابراین ممکن است برای مشاهده نتایج به یک محصول حرفه‌ای نیاز باشد. دندانپزشکان از پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید با غلظت بسیار بالاتر از آنچه در بازار موجود است استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است از نور فرابنفش یا لیزر برای تقویت قدرت این ماده شیمیایی برای نتایج چشمگیرتر استفاده کنند.

برخی از لکه ها بدون توجه به روش یا محصولی که استفاده می شود ممکن است از بین نرود. داروهایی مانند تتراسایکلین باعث تغییر رنگ دائمی دندان ها می شود. همچنین لازم به ذکر است که سفید کردن یا بلیچینگ می تواند سایه دندان های طبیعی را تغییر دهد اما تاثیری بر روی دندان همرنگ دندان نخواهد داشت.

ایمنی سفید کننده و بلیچینگ

محصولات سفید کننده و سفید کننده دندان در صورت استفاده صحیح بی خطر هستند. شستشوها و خمیر دندان های بدون نسخه ایمن ترین هستند و تقریباً همه می توانند از آنها استفاده کنند. محصولات و روش های تهاجمی تر ممکن است برای برخی افراد مشکل ایجاد کند. مانند هر درمانی که شامل مواد شیمیایی است، بهتر است از عوارض جانبی احتمالی و نگرانی های سلامتی آگاه باشید .

برخی از افراد پس از سفید کردن و بلیچینگ دندان های خود دچار حساسیت دندان یا تحریک لثه می شوند. این می تواند نتیجه محلول های شیمیایی بسیار قوی یا درمان های بسیار مکرر باشد. همچنین ممکن است به این معنی باشد که بیمار ممکن است تحمل کمی نسبت به آن محصول خاص داشته باشد. ناراحتی به این دلایل معمولاً کوتاه مدت است و با داروهای ضد التهاب قابل درمان است.

حفره های موجود یا مینای دندان فرسوده می تواند عوارض جانبی جدی تری داشته باشد. از آنجایی که مواد سفید کننده به دندان نفوذ می کنند، می توانند منجر به درد شدید شوند. آنها حتی می توانند باعث آسیب دائمی ریشه شوند.

 

درمان های حرفه ای برای دندان های سفیدتر

اگرچه هزینه بیشتری دارد، اما مراجعه به دندانپزشک برای سفید کردن یا بلیچینگ دندان مزایایی دارد که مهمترین آنها ایمنی است .

دندانپزشک ابتدا دندان های بیمار را معاینه می کند تا مطمئن شود همه چیز سالم است. آنها ابتدا مواردی مانند پوسیدگی دندان یا التهاب لثه را قبل از حتی در نظر گرفتن بلیچینگ دندان درمان می کنند. با رویکرد خودتان انجام دهید، ممکن است بیمار دندان های سفیدتری ببیند، اما مشکل اساسی همچنان وجود خواهد داشت.

به عنوان بخشی از روش های خود، دندانپزشکان مراقبت های بیشتری را برای محافظت از بافت های نرم دهان در برابر مواد شیمیایی که استفاده می کنند انجام می دهند. آنها همچنین می توانند دندان ها را زیر نظر داشته باشند تا مطمئن شوند که فرسایش وجود ندارد.

دندانپزشک قادر خواهد بود علت لکه های بیمار را تعیین کند و بداند کدام گزینه درمانی بهترین نتایج را نشان می دهد. و از آنجایی که می‌توانند از غلظت‌های قوی‌تر در مطب استفاده کنند، بیماران اغلب تغییرات سریع‌تر و محسوس‌تری را مشاهده می‌کنند. پس از شروع درمان، آنها می‌توانند پیشرفت را بسنجند و قدرت محصول یا دفعات ملاقات را متناسب با اهداف بیمار تغییر دهند. تقریباً برای هر دهان یک محصول سفیدکننده یا بلیچینگ دندان وجود دارد – چه دندان‌ها نیاز به روشن‌کردن کمی داشته باشند یا سایه کاملا جدید برای افرادی که به دنبال تغییر بزرگ در رنگ دندان های خود به ایمن ترین شکل ممکن هستند، بهتر است با یک متخصص مشورت کنند.

 

منبع

پستهای مرتبط
بوتاکس

تزریق بوتاکس سم بوتولینوم که با نام تجاری بوتاکس (Botox) شناخته می‌شود از سم باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه و برای فلج موقت عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق بوتاکس تزریقاتی است که از سم برای جلوگیری از حرکت عضله برای مدت محدودی استفاده می

ادامه مطلب »
فیلر خط لبخند

تزریق فیلر خط لبخند مزایا و معایب فیلر های پوستی برای خطوط لبخند و سایر جایگزین های غیر جراحی مراقبت از پوست خطوط لبخند چیست؟ خطوط لبخند که به آن چین های بینی نیز می گویند ، چین هایی هستند

ادامه مطلب »
فیلر چانه

تزریق فیلر چانه تزریق فیلر چانه یک روش غیر جراحی است که کانتور و تعریف چانه را تغییر می دهد. فیلر‌های چانه می‌توانند خط فک قوی‌تری ایجاد کنند و چهره را جوان‌تر نشان دهند. این تزریق ها همچنین می توانند

ادامه مطلب »