ارتودنسی متحرک

فهرست مطالب مقاله

دستگاه های ارتودنسی متحرک چیست؟

قبل از شروع، مهم است که بدانیم دستگاه ارتودنسی متحرک چیست. وقتی در مورد ارتودنسی متحرک صحبت می کنیم، منظور ما خط کش یا سایر وسایلی است که قابل جابجایی هستند – نه مانند بریس های ارتودنسی روی دندان ها ثابت می شوند.(بریس یک وسیله یا ابزار چند جزئی است که ترکیب اجزای آن با هم در نهایت به مرور زمان باعث مرتب شدن دندان ها می شود.) بنابراین واقعاً چیزی به نام «بریس متحرک» وجود ندارد، نام صحیح دستگاه‌های ارتودنسی متحرک است. بنابراین، بیماران می توانند در صورت نیاز، مانند هنگام غذا خوردن و مسواک زدن، این الاینرها (ارتودنسی نامرئی) را حذف کنند. این سیستم آزادی و راحتی بیشتر و بهداشت بهتر را ارائه می دهد.

موارد استفاده ارتودنسی متحرک:

دستگاه های متحرک ارتودنسی چه مشکلاتی را می توانند درمان کنند؟ Overbite، شکاف ها و موارد دیگر

اوربایت دندان (Overbite): یک همپوشانی بین دندان‌های پیش بالا و پایین است. مقداری همپوشانی بین دندان‌ها نه تنها طبیعی بلکه ضروری است اما این همپوشانی نباید بیش از حد باشد؛ یعنی هنگام بسته شدن دهان، دندان‌های بالایی باید در بالا و روبروی دندان های پایین قرار بگیرند.

دستگاه های ارتودنسی متحرک برای درمان بسیاری از مشکلات دندانی و مال اکلوژن استفاده می شود.

ناهنجاری دندانی یا مال‌اکلوژن (malocclusion): به مواردی گفته می‌شود که در آن دندانها از دیدگاه زیبایی، سلامتی و کارایی در وضعیت مطلوب نیستند. این اشکال به دلیل رابطه غلط دندان‌های یک قوس با یکدیگر یا با قوس مقابل ایجاد می‌شود.

برخی از مشکلاتی که می توان با بریس های متحرک یا سایر وسایل ارتودنسی درمان کرد عبارتند از: اوربایت، شکاف ، شلوغی دندان ها به دلیل کمبود فضا، اکلوژن باز، اورجت، مال اکلوژن عمیق یا کراس بایت خلفی.

اورجت: در دندان‌های سالم و با طرز قرارگیری درست بر روی هم، در هنگام بسته شدن دهان، هر دو ردیف دندان‌ها در یک راستا قرار می‌گیرند. اگر در جلوی دندان‌ها، ردیف بالایی دندان‌ها کمی با دندان‌های پایینی جلویی همپوشانی داشته باشد و فاصله کمی بین آنها وجود داشته باشد. به این حالت اورجت معمولی گفته می شود.

کراس بایت خلفی: یا آندربایت یک بایت بد است که در آن دندان‌های پایینی از کنار دندان‌های بالایی در قسمت‌های پشت یا کناری دندان‌ها بیرون زده‌اند. کراس بایت خلفی روی دندان های آسیاب و دندان های کناری تاثیر می گذارد و می تواند تنها در یک طرف یا هر دو طرف به طور همزمان رخ دهد.

علاوه بر مواردی مانند اوربایت و شکاف ها، بریس های متحرک یا سایر وسایل ارتودنسی می توانند بسیاری از آسیب شناسی ها و بیماری های دیگر را نیز درمان کنند. اولین باری که به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، به شما می گوید که آیا می توان مورد شما را با دستگاه های متحرک درمان کرد یا خیر.

بریس ارتودنسی (Dental braces): یک وسیله یا ابزار چند جزئی است که ترکیب اجزای آن با هم در نهایت به مرور زمان باعث مرتب شدن دندان ها می شود.

مزایا و معایب دستگاه ها

مزایای دستگاه های متحرک ارتودنسی

ارتودنسی متحرک مزایای زیادی دارد. آنها با امکان برداشتن دستگاه برای رویدادهای مهم، به ویژه هنگام غذا خوردن و مسواک زدن، راحتی بیشتری را فراهم می کنند. دیگر نگران غذا (غذاهای سفت یا رنگی) نباشید، زیرا هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد.

بریس‌های متحرک شفاف یا سایر دستگاه‌های ارتودنسی نیز از نظر زیبایی ظاهری خوشایند هستند و درمان را از بیرون نامرئی می‌کنند و به زمان کمتری نسبت به بریس‌های سنتی برای تراز مناسب دندان‌ها نیاز دارند.

معایب دستگاه های متحرک ارتودنسی

با این حال، همانطور که از نام آن پیداست، ترازها یا بریس‌های متحرک شفاف را می‌توان به راحتی جدا کرد، به این معنی که ممکن است آنها را گم کنید یا وسوسه شوید که یک روز بدون آنها بمانید. توصیه می کنیم دستورالعمل های متخصص ارتودنسی خود را به دقت دنبال کنید و واقعاً با انگیزه و منضبط باشید تا مطمئن شوید که روند کارآمد است و همه چیز طبق برنامه پیش می رود. در کیت خود جعبه ای برای ذخیره کردن ترازها در زمان غذا پیدا خواهید کرد تا از گم شدن یا شکستن آنها جلوگیری کنید.

 

منبع

پستهای مرتبط
بوتاکس

تزریق بوتاکس سم بوتولینوم که با نام تجاری بوتاکس (Botox) شناخته می‌شود از سم باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه و برای فلج موقت عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق بوتاکس تزریقاتی است که از سم برای جلوگیری از حرکت عضله برای مدت محدودی استفاده می

ادامه مطلب »
فیلر خط لبخند

تزریق فیلر خط لبخند مزایا و معایب فیلر های پوستی برای خطوط لبخند و سایر جایگزین های غیر جراحی مراقبت از پوست خطوط لبخند چیست؟ خطوط لبخند که به آن چین های بینی نیز می گویند ، چین هایی هستند

ادامه مطلب »
فیلر چانه

تزریق فیلر چانه تزریق فیلر چانه یک روش غیر جراحی است که کانتور و تعریف چانه را تغییر می دهد. فیلر‌های چانه می‌توانند خط فک قوی‌تری ایجاد کنند و چهره را جوان‌تر نشان دهند. این تزریق ها همچنین می توانند

ادامه مطلب »