کامپوزیت ونیر

فهرست مطالب مقاله

کامپوزیت ونیر چیست؟

اگر همیشه می‌خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید، روکش‌های دندان می‌تواند، انتخاب خوبی برای شما باشد.
ونیرها پوسته های نازکی هستند که روی جلوی دندان های موجود شما قرار می گیرند تا ظاهر آنها را بهبود ببخشند. روکش ها تنها یکی از چندین راه برای تغییر ظاهر دندان های شما هستند.
باندینگ دندان و مینای دندان نیز گزینه های دیگر و همچنین روکش هستند .

چه کسانی می توانند روکش انجام دهند؟

روکش های دندانی می توانند عیوب دندان را بپوشانند و لبخندی یکنواخت و درخشان به شما ببخشند.
عیوب می تواند شامل دندان هایی باشد که کج یا بد شکل، بریده شده، لکه دار یا تغییر رنگ داده اند، یا ممکن است مینای دندان شما فرسایش یافته باشد .
روکش‌ها بخشی از دندان‌های شما را می‌پوشانند، اما در واقع با روکش‌هایی که ضخیم‌تر هستند و کل دندان را – پشت و جلو – می‌پوشانند، متفاوت هستند . روکش ها همچنین به تراش بیشتر دندان نیاز دارند، که ممکن است با روکش ها به آن نیاز نداشته باشید.
اگر دندان‌های شما در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارند و فقط می‌خواهید ظاهر آن‌ها از جمله شکل یا رنگ آن‌ها را تغییر دهید، روکش‌ها می‌توانند انتخاب خوبی باشند

روکش ها معمولا فقط برای دندان هایی استفاده می شود که آسیب بیشتری دیده اند. به عنوان مثال، اگر دندان شکسته ای دارید یا نیاز به کانال ریشه دارید ، تاج دندان ممکن است راه حل بهتری باشد.

2نوع اصلی روکش وجود دارد: چینی و کامپوزیت.

همانطور که از نام آن انتظار دارید، ونیرهای چینی سفارشی از پرسلن ساخته شده اند تا متناسب با دندان شما باشند. کامپوزیت های ونیر اغلب از یک رزین همرنگ دندان ساخته می شوند، همان نوع ماده ای که برای باندینگ دندان استفاده می شود.
پرسلن : پرکاربردترین ماده‌ای است که برای ساخت روکش و بریج به کار برده می‌شود. پرسلن ماده‌ای هم‌رنگ دندان است که می‌توان رنگش را متناسب با سایه رنگی دندان باقی‌مانده انتخاب کرد. همچنین می‌توان پرسلن را به‌گونه‌ای شکل داد که ظاهر مینای طبیعی دندان را بازسازی کند و پایه محکمی را ایجاد کند که استحکام بریج را تضمین کند.
برای هر دو نوع روکش مزایا و معایبی وجود دارد، بنابراین مهم است که سطح مشکل دندانتان را با روکش حل کنید و همچنین بودجه خود را در نظر بگیرید.

انواع روکش

دندانپزشک ممکن است بین 3 نوع روکش انتخاب کنید: کامپوزیت ونیر مستقیم، کامپوزیت ونیر غیرمستقیم و ونیر پرسلن(روکش های چینی).

کامپوزیت های ونیر مستقیم

کامپوزیت های ونیر مستقیم روکش هایی هستند که از مواد رزین کامپوزیت ساخته شده اند که مستقیماً روی دندان شما اعمال می شود.
زمان زیادی طول نمی کشد تا دندانپزشک دندان های شما را برای استفاده از روکش ها آماده کند و روند استفاده از آن کم تهاجمی در نظر گرفته می شود.

کامپوزیت های ونیر غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین کامپوزیت های ونیر مستقیم و غیرمستقیم در فرآیند اعمال است – نه مواد واقعی مورد استفاده.
دندان‌های شما همانطور که برای کامپوزیت های ونیر مستقیم آماده می‌شوند آماده می‌شوند، اما روکش‌ها به‌طور غیرمستقیم در خارج از دهان در مطب دندانپزشک شما یا در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخته می‌شوند.
تا زمانی که روکش های غیر مستقیم ساخته شوند، مجموعه ای از روکش های موقت دریافت خواهید کرد. در نوبت بعدی، کامپوزیت های ونیر غیرمستقیم با یک لایه چسب بر روی دندان های شما اعمال می شود.
کامپوزیت های ونیر غیرمستقیم می توانند ساییدگی های بیشتری را تحمل کنند و در برابر شکستگی بهتر از نسخه مستقیم مقاومت کنند. با این حال، هزینه آنها بیشتر از کامپوزیت های ونیر مستقیم است.

روکش های چینی

روکش های پرسلن به صورت سفارشی برای دندان های شما از پرسلن ساخته می شوند.
دندانپزشک از دندان‌های شما اثر می‌گذارد، بنابراین روکش‌ها را می‌توان از قالب در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخت، فرآیندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. در حین انتظار مجموعه ای از روکش های موقت دریافت خواهید کرد، درست مانند روکش های کامپوزیت غیرمستقیم.
هنگامی که آماده شد، دندانپزشک پوسته های چینی نازک را به جلوی دندان های شما چسبانده و آنها را طوری شکل می دهد که تا حد امکان طبیعی به نظر برسند.

کامپوزیت های ونیر در مقابل ونیرهای چینی

هر دو نوع روکش مزایا و معایبی دارند. قبل از اینکه انتخاب کنید، باید مزایا و معایب را به دقت بسنجید.

مزایای کامپوزیت های ونیر

• هزینه کمتر
• اگر ونیر مستقیم باشد، روند استفاده کوتاهتر می شود
• می تواند بسیاری از مشکلات زیبایی از جمله بدشکل شدن دندان ها، تغییر رنگ و سایر عیوب را بپوشاند
آیا این مفید بود؟

معایب کامپوزیت های ونیر

• مواد ضعیف تر از چینی هستند و ممکن است اغلب خرد شوند
• نسبت به ونیرهای چینی باید به دفعات بیشتری تعویض یا تعمیر شوند
آیا این مفید بود؟

مزایای روکش های چینی

• ماندگاری بیشتر به دلیل مواد قوی تر
• سفارشی ساخته شده
• ظاهر طبیعی تری را فراهم می کند
• می‌تواند دندان‌های تیره‌تر یا دندان‌های نادرست‌تر را نسبت به کامپوزیت های ونیر رفع کند
آیا این مفید بود؟

معایب: روکش های چینی

• گران ترین نوع روکش
• فرآیند درخواست به بیش از یک بازدید نیاز دارد
• روکش های چینی ممکن است بیافتند و ممکن است نیاز به چسباندن مجدد روی دندان های شما داشته باشند.

روش کامپوزیت ونیر

دندانپزشک شما این فرآیند را با تمیز کردن کامل دندان های شما و آماده سازی آنها برای استفاده آغاز می کند.
دندانپزشک شما ممکن است مجبور شود لایه نازکی از مینای دندان شما را بردارد تا به چسبیدن مواد به دندان کمک کند. گاهی اوقات در صورت نیاز به تغییرات جزئی در شکل یا رنگ، دندان های شما نیازی به برش ندارند.
پس از آن، بسته به اینکه ونیر مستقیم یا غیرمستقیم می گیرید، روند کمی متفاوت خواهد بود.
قبل از استفاده از روکش مستقیم ، دندانپزشک مینای دندان شما را برای کمک به چسبندگی حک می کند.
سپس یک چسب چسبنده برای کمک به چسبیدن مواد رزین کامپوزیت به دندان‌های شما اعمال می‌کنند. در نهایت، لایه های بسیار نازکی از مواد کامپوزیت به سطح دندان شما اضافه می شود.
دندانپزشک لایه های رزین کامپوزیت را با نور “درمان” یا به سرعت سفت می کند.
شما و دندانپزشکتان می توانید سایه یا رنگی را که می خواهید برای روکش های خود انتخاب کنید. دندانپزشک شما می تواند رنگ های رزین کامپوزیت را ترکیب کند تا روکش های شما طبیعی به نظر برسد.
با روکش های غیرمستقیم ، پس از اینکه دندانپزشک دندان های شما را آماده کرد، قالبی از دندان های شما را می گیرد.
روکش های غیر مستقیم در خارج از دهان شما ساخته می شوند. زمانی که روکش های غیرمستقیم آماده شدند، دندانپزشک آن ها را با اچ کردن دندان ها و سپس استفاده از نوعی ماده چسبنده روی دندان ها اعمال می کند. این چسب یا عامل باندینگ به ماندن روکش ها در جای خود کمک می کند.
سپس کامپوزیت های ونیر را روی دندان‌های شما قرار می‌دهند. آنها از نور برای سفت شدن چسب و چسباندن روکش ها به دندان استفاده می کنند. پس از آن، دندانپزشک لبه های سرگردان را تمیز می کند و همه چیز را صیقل می دهد.
بسیاری از افراد در طول فرآیند نیازی به بیهوشی ندارند. اما اگر این کار را کردید، پس از اتمام بیهوشی، بهتر است به سر کار یا سایر فعالیت های عادی بازگردید.

دوام کامپوزیت ونیر چقدر است؟

کامپوزیت های ونیر امروزه نسبت به گذشته دوام بیشتری دارند. آنها می توانند به طور متوسط 5 تا 7 سال دوام بیاورند.
پس از آن، به یک مجموعه روکش جایگزین نیاز خواهید داشت. این طول عمر بسیار کوتاه‌تر از مجموعه‌ای از روکش‌های چینی است که ممکن است حداقل 10 یا 15 سال طول بکشد.
ممکن است بتوانید با مراقبت خوب از کامپوزیت های ونیر خود، عمر آنها را افزایش دهید.
مسواک زدن منظم با خمیر دندان غیر ساینده را بپذیرید و در برابر هرگونه تمایل به جویدن یخ و سایر اجسام سخت با دندان های جلویی خود مقاومت کنید.
برخی از دندانپزشکان نیز توصیه می کنند که مراقب نوشیدنی هایی مانند قهوه یا چای باشید که ممکن است ونیرهای جدید شما را لکه دار کند باشید.
بعد از استفاده از روکش، تفاوت قابل توجهی در ظاهر دندان های خود مشاهده خواهید کرد.

 

منبع

پستهای مرتبط
بوتاکس

تزریق بوتاکس سم بوتولینوم که با نام تجاری بوتاکس (Botox) شناخته می‌شود از سم باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه و برای فلج موقت عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق بوتاکس تزریقاتی است که از سم برای جلوگیری از حرکت عضله برای مدت محدودی استفاده می

ادامه مطلب »
فیلر خط لبخند

تزریق فیلر خط لبخند مزایا و معایب فیلر های پوستی برای خطوط لبخند و سایر جایگزین های غیر جراحی مراقبت از پوست خطوط لبخند چیست؟ خطوط لبخند که به آن چین های بینی نیز می گویند ، چین هایی هستند

ادامه مطلب »
فیلر چانه

تزریق فیلر چانه تزریق فیلر چانه یک روش غیر جراحی است که کانتور و تعریف چانه را تغییر می دهد. فیلر‌های چانه می‌توانند خط فک قوی‌تری ایجاد کنند و چهره را جوان‌تر نشان دهند. این تزریق ها همچنین می توانند

ادامه مطلب »